Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, dricksglas, 33 st, "Kippis" 2399 för Iittala.

I produktion 1975-1978.
11 st, höjd 14 cm.
2 st, höjd 10 cm.
8 st, höjd 10 cm
5 st, höjd 8,5 cm.
4 st, höjd 6 cm.
2 st, ishinkar, höjd 14 cm.
1 vas, höjd 18,5 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

Litteratur

.

Övrig information

Två dokumentärer, "Sarpaneva ja muodon taju" och "Sarpaneva Sarpanevasta" finns tillgängliga på YLE Arena.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
240
E
U
R
2 527
S
E
K
276
USD
Utropspris
300 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (13 bud)
7
10 dec 2023 20:07
240 EUR
5
10 dec 2023 19:51
220 EUR
7
A
10 dec 2023 19:50
200 EUR
5
10 dec 2023 19:50
190 EUR
7
10 dec 2023 14:50
180 EUR
4
10 dec 2023 12:20
170 EUR
6
10 dec 2023 11:34
160 EUR
3
10 dec 2023 7:57
150 EUR
5
9 dec 2023 21:04
140 EUR
4
9 dec 2023 11:21
130 EUR
3
7 dec 2023 22:18
100 EUR
2
3 dec 2023 14:02
70 EUR
1
2 dec 2023 12:41
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Andra har även tittat på