Kan inte nå servern

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, dricksglas, 6 st, "Juhlalasi" 2140, Iittala.

Höjd 20 cm. Formgiven 1967. I produktion 1967-1981. I originalförpackningar.

Helhetsintrycket är mycket gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

Övrig information

Två dokumentärer, "Sarpaneva ja muodon taju" och "Sarpaneva Sarpanevasta" finns tillgängliga på YLE Arena.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
320
E
U
R
3 581
S
E
K
339
USD
Utropspris
200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (19 bud)
6
10 dec 2023 20:53
320 EUR
5
10 dec 2023 20:52
300 EUR
4
10 dec 2023 20:52
280 EUR
5
A
10 dec 2023 20:52
270 EUR
5
A
10 dec 2023 20:52
260 EUR
4
10 dec 2023 20:52
240 EUR
5
10 dec 2023 20:50
220 EUR
4
10 dec 2023 20:19
200 EUR
2
10 dec 2023 17:26
190 EUR
4
A
10 dec 2023 17:24
180 EUR
2
10 dec 2023 17:24
170 EUR
4
10 dec 2023 17:08
160 EUR
2
10 dec 2023 7:53
150 EUR
4
8 dec 2023 23:18
140 EUR
3
6 dec 2023 16:24
130 EUR
2
A
3 dec 2023 14:05
120 EUR
1
3 dec 2023 14:05
120 EUR
2
2 dec 2023 18:06
110 EUR
1
2 dec 2023 10:27
100 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?