Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, konstglas, ur serien Finlandia, signerad Timo Sarpaneva 3374. Iittala formgiven 1969.

I produktion 1969-1974. Insidan fast formblåst glas i träform, yttre sidan formblåst glas. Höjd 25 cm. Diameter 30 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre bubblor. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

Sarpaneva upptäckte bränningstekniken med träformar av en slump när han försökte skapa ett ytmönster på glas. Träformen fylldes med bland annat sågblad och trådar för att skapa ytmönstret. Glaset blåstes sedan i formen. Glasmästaren Reino Löflund tyckte att resultatet var otillfredsställande och skickade proverna till Sarpaneva. Timo blev glad när han fick dem eftersom det smälta glaset hade bränt fast på en kvist i formen och bildat en förkolnad yta. Träets mönster återgavs perfekt på glaset. "Kan du göra fler av dessa?" frågade konstnären. "Det får vi se när du kommer till fabriken", var svaret. Nästa morgon anlände Sarpaneva till glasfabriken med tåg.

Marjatta Sarpaneva

Formgivare

Klubbat pris
701
7 844
744
Utropspris
600 EUR
Budhistorik (11 bud)
10 dec 2023 20:50
701 EUR
10 dec 2023 20:50
681 EUR
10 dec 2023 20:35
661 EUR
10 dec 2023 20:35
641 EUR
10 dec 2023 20:23
621 EUR
10 dec 2023 20:23
601 EUR
10 dec 2023 19:22
520 EUR
10 dec 2023 19:22
500 EUR
2 dec 2023 13:51
420 EUR
2 dec 2023 11:23
400 EUR
2 dec 2023 9:30
300 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?