Kan inte nå servern

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, konstglas, signerad Timo Sarpaneva Iittala 2/1982.

Munblåst klart glas. Höjd 54 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

Litteratur

Under hela sin konstnärliga karriär var Sarpaneva en djärv experimentator och en idésökande person. Han testade olika material, gjutningsteknik och sina medarbetare. Han var intresserad av hur långt man kunde gå när man försökte sig på det "omöjliga". Hans experiment resulterade i fina, unika verk som aldrig var avsedda att dupliceras.
Det här anonyma konstglaset från 1982 är ett bra exempel. Det tunga, munblåsta konstverket kräver inte bara fysisk styrka av glasblåsaren, utan även total kontroll över materialet. Det massiva skiktade glaset blåses fritt mellan heta järnstänger. Detta skapar de levande visuella intryck som är typiska för Sarpanevas konstglasproduktion.
Marjatta Sarpaneva

Övrig information

Två dokumentärer, "Sarpaneva ja muodon taju" och "Sarpaneva Sarpanevasta" finns tillgängliga på YLE Arena.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 550
E
U
R
17 345
S
E
K
1 644
USD
Utropspris
1 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (17 bud)
5
A
10 dec 2023 19:58
1 550 EUR
6
10 dec 2023 19:58
1 500 EUR
5
A
10 dec 2023 19:55
1 450 EUR
6
10 dec 2023 19:55
1 400 EUR
5
A
10 dec 2023 19:54
1 350 EUR
6
10 dec 2023 19:54
1 300 EUR
5
A
10 dec 2023 19:53
1 250 EUR
6
10 dec 2023 19:53
1 200 EUR
5
10 dec 2023 19:51
1 150 EUR
4
10 dec 2023 19:51
1 100 EUR
5
10 dec 2023 19:50
1 050 EUR
4
6 dec 2023 18:34
1 000 EUR
1
2 dec 2023 17:26
800 EUR
3
2 dec 2023 11:14
700 EUR
1
2 dec 2023 10:44
600 EUR
2
2 dec 2023 8:35
569 EUR
1
1 dec 2023 16:19
500 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?