Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, konstföremål, ur serien Heal's, signerad Timo Sarpaneva - Iittala.

Limegrönt opalglas. Total höjd ca 34 cm. Diameter ca 30,5 cm.

Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

År 1969 hölls en utställning på Heal's varuhus i London, där Timo Sarpanevas senaste glasproduktion presenterades omfattande. Det fanns dussintals föremål och verk: stora lampor, konstglas, vaser och dricksglas. Färgsättningen var sprudlande. Orange, ljusgul, limegrön, opalvit och klarglas. Formgivningen var fridfull. Många av föremålen var dubbelmantlade, blåsta "upp och ner", dvs. glasblåsaren blåste i pipan från undersidan av föremålet, inte från mynningen. Trots sin stora form var de dubbelmantlade verken lätta. I början av 1980-talet ringde glasmästaren Reino Löflund till Timo och bad honom omedelbart besöka Iittala fabriken. Mer lagringsutrymme behövdes på fabriken och unika handgjorda utställningsföremål krossades i stora baljor. Timo kunde rädda det som fick plats i skåpbilen, inklusive några av Heal's utställningsföremålen. Circa 600 föremål förstördes.

Marjatta Sarpaneva

Formgivare

Klubbat pris
1 250
14 288
1 317
Utropspris
800 EUR
Budhistorik (29 bud)
10 dec 2023 20:31
1 250 EUR
10 dec 2023 20:28
1 200 EUR
10 dec 2023 20:28
1 160 EUR
10 dec 2023 20:27
1 110 EUR
10 dec 2023 20:27
1 060 EUR
10 dec 2023 20:26
1 010 EUR
10 dec 2023 20:26
990 EUR
10 dec 2023 20:26
970 EUR
10 dec 2023 20:26
950 EUR
10 dec 2023 20:26
930 EUR
10 dec 2023 20:25
910 EUR
10 dec 2023 20:25
890 EUR
10 dec 2023 20:25
870 EUR
10 dec 2023 20:25
850 EUR
10 dec 2023 20:25
830 EUR
10 dec 2023 20:24
810 EUR
10 dec 2023 20:24
790 EUR
10 dec 2023 20:24
770 EUR
10 dec 2023 20:24
750 EUR
10 dec 2023 20:23
730 EUR
10 dec 2023 20:23
710 EUR
10 dec 2023 20:22
640 EUR
10 dec 2023 18:48
620 EUR
10 dec 2023 11:48
600 EUR
6 dec 2023 15:41
580 EUR
4 dec 2023 22:44
520 EUR
3 dec 2023 11:02
500 EUR
1 dec 2023 16:22
420 EUR
1 dec 2023 16:19
400 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977