Kan inte nå servern

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, skulptur "Hommage a Arttu Brummer" för Iittlala 1984.

Handformat klart och opalglas. Osignerad. Höjd 43 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

Litteratur

Arttu Brummer arbetade som lärare vid Konstindustriella läroverket. Han utbildade en hel generation av framgångsrika efterkrigstida formgivare.
Sarpaneva, som också hade arbetat som Brummers assistent under sin studietid, talade om sin lärare med tacksamhet och respekt, ibland med en liten glimt i ögat. Brummer var en eldsjäl, en inspirerande budbärare av yttrandefrihet. Han var en stor personlighet, en renässansmänniska i ordets alla bemärkelser.
Brummers tillåtelse av kreativ frihet var avgörande för Sarpanevas konstnärliga och personliga utveckling. Sarpaneva skapade glasskulpturen "Hommage a Arttu Brummer" som en hyllning till sin lärare. Även om Sarpaneva inte förklarade skulpturens utseende, förmedlar den värdighet, integritet och fridfullhet till betraktaren. Den representerar den kraftfulla och förädlande energi som Brummer utstrålade och som gjorde hans elever framgångsrika.

Marjatta Sarpaneva

Övrig information

Två dokumentärer, "Sarpaneva ja muodon taju" och "Sarpaneva Sarpanevasta" finns tillgängliga på YLE Arena.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 550
E
U
R
17 345
S
E
K
1 644
USD
Utropspris
3 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (8 bud)
8
10 dec 2023 19:42
1 550 EUR
7
9 dec 2023 13:55
1 500 EUR
6
9 dec 2023 11:39
800 EUR
5
8 dec 2023 17:19
650 EUR
4
5 dec 2023 21:34
500 EUR
3
5 dec 2023 19:34
450 EUR
2
4 dec 2023 20:58
400 EUR
1
2 dec 2023 11:19
300 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?