Kan inte nå servern

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, serveringskärl med lock, modell 4518 Rosenlew & Co. 1960-tal.

Gjutjärn med vit emaljerad insida. Kan även användas som två separata kärl. Bär tillverkarens etikett. Längd 38 cm. Bredd 20 cm. Total höjd 9 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

Övrig information

Två dokumentärer, "Sarpaneva ja muodon taju" och "Sarpaneva Sarpanevasta" finns tillgängliga på YLE Arena.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
520
E
U
R
5 819
S
E
K
552
USD
Utropspris
200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (31 bud)
4
10 dec 2023 20:38
520 EUR
9
A
10 dec 2023 20:38
500 EUR
4
10 dec 2023 20:38
500 EUR
9
A
10 dec 2023 20:37
470 EUR
4
10 dec 2023 20:37
450 EUR
9
A
10 dec 2023 20:37
420 EUR
4
10 dec 2023 20:37
400 EUR
9
10 dec 2023 20:37
380 EUR
4
A
10 dec 2023 20:37
360 EUR
4
10 dec 2023 12:14
353 EUR
8
A
10 dec 2023 12:14
333 EUR
8
10 dec 2023 7:31
320 EUR
4
A
9 dec 2023 19:34
300 EUR
7
9 dec 2023 19:34
300 EUR
4
A
9 dec 2023 19:34
280 EUR
7
9 dec 2023 19:34
260 EUR
4
A
9 dec 2023 19:33
240 EUR
7
9 dec 2023 19:33
220 EUR
4
8 dec 2023 22:06
200 EUR
6
6 dec 2023 20:13
190 EUR
4
A
6 dec 2023 20:13
180 EUR
6
6 dec 2023 20:13
170 EUR
4
6 dec 2023 19:46
160 EUR
5
A
6 dec 2023 19:46
150 EUR
5
6 dec 2023 9:13
140 EUR
4
5 dec 2023 21:05
130 EUR
1
4 dec 2023 22:45
120 EUR
2
A
2 dec 2023 15:07
110 EUR
3
2 dec 2023 15:07
110 EUR
2
2 dec 2023 14:37
100 EUR
1
1 dec 2023 16:19
50 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?