Kan inte nå servern

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, kastruller, 3 st, tillverkare OPA Ab. 1970-tal.

Rostfritt stål. Original förpackningar.
Diameter 21 cm, höjd 15 cm.
Diameter 25 cm, höjd 10 cm.
Diameter 30 cm, höjd 15 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

Litteratur

Hur är det möjligt att någon kan arbeta med så många olika material så framgångsrikt?Timo Sarpaneva var en grafisk designer som tog examen från Konstindustriella läroverket i Helsingfors 1949. Trots att han inte hade någon tidigare erfarenhet av glas eller metall lyckades han arbeta med en mängd olika material. Han lärde sig den nödvändiga tekniska kunskapen av sina kollegor på fabriken och utförde det mesta av arbetet på produktionslinjen snarare än vid ritbordet. Timo var inte bara konstnärligt begåvad utan även socialt kompetent. Han var en naturlig del av varje arbetsgrupp, uppmuntrade och inspirerade andra samtidigt som han visade respekt och uppskattning för sina kollegor.

Timos detaljerade skisser användes som förlagor för de rostfria tallrikarna, men det slutliga arbetet utfördes under produktionen i OPA-fabriken. Hans karaktäristiska "runda fyrkantiga" form, som han kallade den, förekom i många av de föremål han designade. Denna form, som nu kallas "superellipse", fanns redan i de glastallrikar som Timo designade på 1950-talet.

Timo var noga med varje detalj, till exempel gångjärn, fogar och ytbehandlingar i OPA:s rostfria sortiment. Han ansåg att även ett gångjärn kunde vara fint utformat, som ett smycke.

Övrig information

Två dokumentärer, "Sarpaneva ja muodon taju" och "Sarpaneva Sarpanevasta" finns tillgängliga på YLE Arena.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
282
E
U
R
3 156
S
E
K
299
USD
Utropspris
200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (19 bud)
4
A
10 dec 2023 20:43
282 EUR
7
10 dec 2023 20:43
262 EUR
4
9 dec 2023 16:33
240 EUR
6
9 dec 2023 10:05
220 EUR
4
A
9 dec 2023 10:04
200 EUR
6
9 dec 2023 10:04
200 EUR
4
A
9 dec 2023 10:04
190 EUR
6
9 dec 2023 10:04
180 EUR
4
A
9 dec 2023 10:03
170 EUR
6
9 dec 2023 10:03
160 EUR
4
A
9 dec 2023 10:03
150 EUR
6
9 dec 2023 10:03
140 EUR
4
8 dec 2023 22:05
130 EUR
5
7 dec 2023 19:37
120 EUR
4
5 dec 2023 21:05
110 EUR
3
3 dec 2023 12:25
100 EUR
1
3 dec 2023 12:03
65 EUR
2
3 dec 2023 9:20
60 EUR
1
3 dec 2023 0:58
40 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?