Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, kastruller, 2 st, modell TS 204 och TS 205 tillverkare OPA Ab. 1970-tal.

Rostfritt stål. Original förpackningar.
TS 204, diameter 20 cm, höjd 16 cm.
TS 205, längd 35 cm, höjd 16 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

Hur är det möjligt att någon kan arbeta med så många olika material så framgångsrikt?
Timo Sarpaneva var en grafisk designer som tog examen från Konstindustriella läroverket i Helsingfors 1949. Trots att han inte hade någon tidigare erfarenhet av glas eller metall lyckades han arbeta med en mängd olika material. Han lärde sig den nödvändiga tekniska kunskapen av sina kollegor på fabriken och utförde det mesta av arbetet på produktionslinjen snarare än vid ritbordet. Timo var inte bara konstnärligt begåvad utan även socialt kompetent. Han var en naturlig del av varje arbetsgrupp, uppmuntrade och inspirerade andra samtidigt som han visade respekt och uppskattning för sina kollegor.

Timos detaljerade skisser användes som förlagor för de rostfria tallrikarna, men det slutliga arbetet utfördes under produktionen i OPA-fabriken. Hans karaktäristiska form "runda fyrkant", som Timo kallade den för, förekom i många av de föremål han designade. Denna form, som nu kallas "superellipse", fanns i de glastallrikar som Sarpaneva formgav redan på 1950-talet.

Timo var noga med varje detalj, till exempel gångjärn, fogar och ytbehandlingar i OPA:s rostfria sortiment. Han ansåg att även ett gångjärn kunde vara fint utformat, som ett smycke.

Formgivare

Klubbat pris
260
2 909
276
Utropspris
200 EUR
Budhistorik (13 bud)
10 dec 2023 20:24
260 EUR
10 dec 2023 20:24
246 EUR
10 dec 2023 20:23
226 EUR
10 dec 2023 20:23
206 EUR
10 dec 2023 20:23
200 EUR
10 dec 2023 20:21
172 EUR
10 dec 2023 20:21
162 EUR
10 dec 2023 20:20
152 EUR
10 dec 2023 20:20
142 EUR
10 dec 2023 19:40
130 EUR
10 dec 2023 19:40
120 EUR
9 dec 2023 21:33
110 EUR
2 dec 2023 13:52
100 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?