Kan inte nå servern

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, rya / matta, Villayhtymä Oy - Uniwool Ltd, tidigt 1960-tal. Ca 400 x 200 cm.

Ur serien Pohjanlahti.
Den halvindustriella tekniken utvecklades av textilingenjör Betsy Wegelius. Pohjanlahti- serien består av 12 olika modeller som tillverkades i begränsat antal i början av 1960-talet.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

Litteratur

Mera om Pohjanlahti serien i boken,:" Sarpaneva", Kaj Kalin, Förlaget Otava 1986. Sidorna 184-193.

Övrig information

Två dokumentärer, "Sarpaneva ja muodon taju" och "Sarpaneva Sarpanevasta" finns tillgängliga på YLE Arena.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
6 000
E
U
R
67 140
S
E
K
6 364
USD
Utropspris
1 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (30 bud)
6
A
10 dec 2023 20:14
6 000 EUR
5
10 dec 2023 20:14
6 000 EUR
6
10 dec 2023 20:14
5 800 EUR
5
10 dec 2023 20:14
5 600 EUR
6
A
10 dec 2023 20:14
5 500 EUR
6
10 dec 2023 20:13
5 400 EUR
5
10 dec 2023 20:13
5 200 EUR
6
10 dec 2023 20:13
5 000 EUR
5
A
10 dec 2023 20:13
4 800 EUR
5
10 dec 2023 20:12
4 700 EUR
6
10 dec 2023 20:12
4 500 EUR
5
A
10 dec 2023 20:12
4 400 EUR
5
10 dec 2023 20:12
4 200 EUR
6
A
10 dec 2023 20:12
4 000 EUR
6
A
10 dec 2023 20:11
3 700 EUR
5
10 dec 2023 20:11
3 600 EUR
6
10 dec 2023 20:11
2 700 EUR
5
A
10 dec 2023 19:38
2 600 EUR
3
10 dec 2023 19:38
2 600 EUR
5
10 dec 2023 19:19
2 100 EUR
3
A
10 dec 2023 19:19
2 000 EUR
3
10 dec 2023 18:45
1 950 EUR
5
A
10 dec 2023 18:45
1 900 EUR
5
10 dec 2023 17:38
1 450 EUR
4
A
10 dec 2023 15:54
1 400 EUR
4
10 dec 2023 15:28
1 250 EUR
2
A
10 dec 2023 14:56
1 200 EUR
3
10 dec 2023 14:56
1 200 EUR
2
2 dec 2023 11:01
1 000 EUR
1
1 dec 2023 23:13
100 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?