Kan inte nå servern

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, dricksglas 12 st, "Triennale", Iittala. I produktion 1996 - 1997.

Formgiven 1956.
12 st, höjd 9 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

Övrig information

Två dokumentärer, "Sarpaneva ja muodon taju" och "Sarpaneva Sarpanevasta" finns tillgängliga på YLE Arena.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
160
E
U
R
1 790
S
E
K
170
USD
Utropspris
180 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (18 bud)
6
10 dec 2023 20:12
160 EUR
3
10 dec 2023 20:09
150 EUR
6
10 dec 2023 20:09
140 EUR
3
10 dec 2023 20:07
130 EUR
6
10 dec 2023 20:07
120 EUR
3
A
10 dec 2023 20:07
110 EUR
6
10 dec 2023 20:07
110 EUR
3
10 dec 2023 19:59
100 EUR
5
10 dec 2023 18:50
95 EUR
3
A
10 dec 2023 18:50
90 EUR
3
10 dec 2023 15:14
85 EUR
4
A
10 dec 2023 11:15
80 EUR
3
10 dec 2023 11:15
75 EUR
4
9 dec 2023 20:14
65 EUR
2
A
3 dec 2023 23:54
60 EUR
3
3 dec 2023 23:54
60 EUR
2
3 dec 2023 20:17
55 EUR
1
1 dec 2023 17:50
50 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?