Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Arne Jones E1299
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, skål 2370 "Marcel" för IIttala. I produktion 1993-1998.

Klart samt frostat glas Höjd 7 cm. Diameter 10 cm, 13 cm, 19 cm, 23 cm, 29 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

Övrig information

Två dokumentärer, "Sarpaneva ja muodon taju" och "Sarpaneva Sarpanevasta" finns tillgängliga på YLE Arena.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
340
E
U
R
3 584
S
E
K
389
USD
Utropspris
300 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (21 bud)
3
10 dec 2023 19:42
340 EUR
2
10 dec 2023 19:42
320 EUR
3
A
10 dec 2023 19:41
300 EUR
2
10 dec 2023 19:41
300 EUR
3
A
10 dec 2023 19:40
280 EUR
2
10 dec 2023 19:40
260 EUR
3
10 dec 2023 19:39
240 EUR
2
10 dec 2023 19:37
220 EUR
3
A
7 dec 2023 22:06
200 EUR
2
7 dec 2023 22:06
200 EUR
3
A
7 dec 2023 22:05
190 EUR
2
7 dec 2023 22:05
180 EUR
3
7 dec 2023 19:31
170 EUR
2
3 dec 2023 10:58
160 EUR
1
A
3 dec 2023 10:58
150 EUR
2
3 dec 2023 10:58
140 EUR
1
A
3 dec 2023 10:57
130 EUR
2
3 dec 2023 10:57
120 EUR
1
A
3 dec 2023 10:57
110 EUR
2
3 dec 2023 10:57
100 EUR
1
1 dec 2023 19:18
50 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Andra har även tittat på