Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, glasuppsättning, glas, 42 delar, "Droppring" för Iittala. Formgiven 1963.

Formgiven 1963. I produktion 1966-1982.
8 st, dricksglas. Höjd 12 cm. 30 cl.
2 st, dricksglas. Höjd 8,5 cm. 31 cl.
8 st, dricksglas. Höjd 8 cm. 18 cl.
8 st, dricksglas. Höjd 6,5 cm. 11 cl.
8 st, dricksglas. Höjd 6 cm. 8 cl.
8 st, dricksglas. Höjd 6 cm. 6 cl.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

I början av 1960-talet skapade Timo Sarpaneva en experimentell serie färgade dricksglas som kallades "Liekkiraita" på fabriken. Han använde en unik metod för att skapa en ljusare kant på det färgade glaset genom att värma upp glaset och sträcka ut det från mitten. Trots imponerande designen och enkelheten var denna metod olämplig för industriell produktion eftersom glaset lätt gick sönder. Men år 1963 använde Sarpaneva den här metoden för att utveckla ett av sina finaste glasserviser, "Droppring". Glasserien består av två typer av dricksglas, serverings- och dessertskålar samt kannor. Det är ett tidlöst mästerverk som kompletterar alla stilar. Dessutom är det värt att notera att "Droppring"-glasserien ingår i New York Museum of Modern Art's samling.

Marjatta Sarpaneva

Formgivare

Klubbat pris
240
2 686
255
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (17 bud)
10 dec 2023 19:46
240 EUR
8
10 dec 2023 19:44
220 EUR
10 dec 2023 19:44
200 EUR
10 dec 2023 19:44
195 EUR
10 dec 2023 19:44
190 EUR
10 dec 2023 19:41
180 EUR
10 dec 2023 19:41
172 EUR
10 dec 2023 19:41
170 EUR
10 dec 2023 19:39
160 EUR
10 dec 2023 19:39
155 EUR
10 dec 2023 8:16
150 EUR
9 dec 2023 9:59
140 EUR
6 dec 2023 19:51
130 EUR
6 dec 2023 19:51
120 EUR
6 dec 2023 12:00
110 EUR
2 dec 2023 9:22
100 EUR
1 dec 2023 19:42
30 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?