Paavo Tynell, vägglampor / utebelysning, 6 st modell 7307 for Idman 1900-talets mitt.
Kupa i opalglas, metallskärm. Djup 30 cm, höjd 22 cm. Glaskupans diameter 15 cm. Bär tillverkarens stämpel.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Rostangrepp. Senare målning. Ej funktionstestade. Böjda delar. En metallskärm har ett hål.
Outokumpu-gruvans matsal.