Paavo Tynell, vägglampor, 5 st utebelysning, modell 2623 Idman, 1900-talets mitt.
Metallskärm med underliggande opalglaskupa. Bas/stomme i gjuten aluminium. Bär tillverkarens stämpel. Höjd ca 30 cm. Diameter ca 40 cm.
Ställvis omfattande slitage och rostangrepp på skärmarna. Mörka partier på opalglaskuporna. Ej funktionstestad.
Statens järnvägar (SJ) magasinerna i Borgå.