Paavo Tynell, taklampor, 3 st, modell 2040 Taito och Idman 1900-talets mitt.
Avsmalnande modell på kupan. Spakarm montering i aluminium, opalglaskupa. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 25 cm. Övre- och nedre diameter 25-20 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Kuporna med tillverkningsrelaterade märken. Ej funktionstestad. Senare målning på spakarm monteringarna.