Hinduisk tempel nisch, sent Mogulrike - British raj period.

Tre nischer med med skuren dekor av plametter, stjärnor. Nertill dekor av koloner med kapitäl. Bredd 390 cm, höjd 270 cm

Slitage. Restaurerad/kompletterad.

Proveniens

JP Willborg, Stockholm

Klubbat pris
6 400
607
695
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
24 feb 2024 21:50
6 400 SEK
20 feb 2024 22:54
6 200 SEK
20 feb 2024 17:16
6 000 SEK
19 feb 2024 13:05
1 200 SEK
18 feb 2024 13:36
1 100 SEK
17 feb 2024 19:49
1 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58