Vit marmor, förgylld och patinerad brons. Karyatid uppbärandes korg på cylindriskt postament och kvadratisk fotplatta. Lös kandelaberinsats med dubbla bladhölstrade ljusarmar. Höjd 57 cm.
Marmor med smärre nagg. Smärre slitage. Ljushattar, smärre dekorelement saknas.