CO Hultén - Final Selection 1937 – 1959 F444

Som en av centralgestalterna i avantgardegruppen Imaginisterna som bildades 1945 har CO Hultén en betydande plats i svensk konsthistoria. År 1948 anslöt han sig även till CoBrA-gruppen där bland andra Asger Jorn ingick. CO Hultén var också initiativtagarna till ytterligare två tongivande projekt: Image förlag som han startade redan 1947 och tidskriften Salamander som kom ut i tre nummer under åren 1955–56 och innehöll texter, dikter och bildmaterial av bland andra Tomas Tranströmer, Marcel Duchamp, Roberto Matta och André Breton samt litografiska original som visar på initiativtagarnas unika internationella kontaktnät. Parallellt med Salamander öppnade Hultén januari 1955 Galerie Colibri i Malmö – troligen stadens första konstnärsdrivna utställningsplats.

Bukowskis är glada att återigen få förtroendet att sälja utvalda verk från CO Hulténs kvarlåtenskap, daterade mellan 1930 och 1950. Dessa verk utgör en unik möjlighet att förvärva konst från en av Sveriges mest inflytelserika konstnärer under efterkrigstiden. Många av dessa verk har aldrig visats tidigare.

Temaauktion och visning
Onlineauktion 15 – 24 mars
Visning 19 – 22 mars, Berzelii Park 1
Öppet kl 11 – 17
Ingen utlämning sker från Arsenalsgatan 2. Från och med onsdagen den 27 mars kan du hämta ditt föremål från Västberga Allé 3.

Till blädderbar katalog

Läs mer om CO Hultén

126 föremål
CO Hultén, "Leka tittut",
CO Hultén, "Leka tittut",

Utropspris
2 500 SEK
CO Hultén, "Biceps".
CO Hultén, "Biceps".

Utropspris
4 000 SEK
CO Hultén, "Kvinna IV".
CO Hultén, "Kvinna IV".

Utropspris
3 000 SEK
CO Hultén, "Grubbel".
CO Hultén, "Grubbel".

Utropspris
4 000 SEK
CO Hultén, "Intet blottat".
CO Hultén, "Intet blottat".

Utropspris
2 500 SEK
CO Hultén, "Rodden".
CO Hultén, "Rodden".

Utropspris
4 000 SEK
CO Hultén, "Kom an!".
CO Hultén, "Kom an!".

Utropspris
2 500 SEK
CO Hultén, "Huvud".
CO Hultén, "Huvud".

Utropspris
4 000 SEK
CO Hultén, "En början".
CO Hultén, "En början".

Utropspris
3 000 SEK
CO Hultén, "Balans".
CO Hultén, "Balans".

Utropspris
4 000 SEK
CO Hultén, "Dödskalle".
CO Hultén, "Dödskalle".

Utropspris
3 000 SEK
CO Hultén, "Offret".
CO Hultén, "Offret".

Utropspris
2 500 SEK
CO Hultén, "Staden".
CO Hultén, "Staden".

Utropspris
3 000 SEK
CO Hultén, "Geometri".
CO Hultén, "Geometri".

Utropspris
4 000 SEK