Alessandro Pianon

(Italien, 1931-1984)
Alessandro Pianon
(Italien, 1931-1984)

Alessandro Pianon, glasskulptur, "Pulcino", Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal.

Fågel i grön glasmassa med dekor i blått och rött, murrine-ögon, kopparben. Höjd 31 cm.

Smärre repor på näbben.

Utropspris
3 000 - 3 500 EUR

Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13