Carl Gustaf Hiort af Ornäs, soffa, "Åre" för Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1950-tal.
2-sits ekstomme, två lösa madrasser med svart läderklädsel. Längd 120 cm. Total höjd 72 cm.
Åldersrelaterat slitage, fanerskador och repor på stommen. Ny omklädda madrasser.