Märta Blomstedt

(Finland, 1899-1982)
Märta Blomstedt
(Finland, 1899-1982)

Märta Blomstedt, soffa, 1900-talets mitt.

Fast stoppad klädsel. Kulfötter. Längd 170 cm. Sitthöjd 40 cm. Total höjd ca 78 cm.
Klädd i Orient Occident olivgrön plysch. Medföljer en rulle av tyg.

Smärre åldersrelaterat slitage. Senare klädsel. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
1 000 - 1 500 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13