Saara Hopea, vas, "Panter", signerad S. Hopea, Nuutajärvi Notsjö -55.
Grönt och klart glas. Höjd 22 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ytslitage och repor undertill.
Jämför med vasen som är illustrerat i boken "Saara Hopea-Untracht, Elämä ja työ", utgivare Oppi Untracht 1988. Sidan 98.