Maija Taimi, sidobord, Kalevala Koru, 1940-tal.
Bordsytan dekorerad med mosaik av enbärsträd. Gravyr KK (Kalevala Koru) undertill. Bredd 60 cm, djup 45 cm höjd 47 cm
Åldersrelaterat slitage. Märken. Torrsprickor. Stödet innanför benen borttaget.
Kalevalaiset Naiset ry (Kalevalas kvinnoförening) grundade Kalevalarestaurangen Kestikartano (1946-1967) på Centralgatan 7 i Helsingfors, byggnaden revs senare.