Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Elsa Kallio

(Finland, 1889-1955)
Elsa Kallio
(Finland, 1889-1955)

Elsa Kallio, matta för Kotilieden aitta, 1930-tal. Ca 285 x 190 cm.

"Keltaruusu". (Gula rosen).

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Missfärgningar.

Utropspris
600 - 800 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13