Eino Schroderus

(Finland, 1880-1956)
Eino Schroderus
(Finland, 1880-1956)

Eino Schroderus, bordslampa / vägglampa Konstsmideriet Koru, Helsingfors, 1900-talets början.

Mässing. Justerbar riktning. Bär tillverkarens stämpel. Fotens höjd 27 cm. Fotplattans diameter 15 cm.

Åldersrelaterat slitage. Anlupen Ej funktionstestad.

Eino Schroderus utexaminerades från Polytekniska högskolan för arkitektur 1907. Han grundade Taidetakomo Koru Oy på Petersgatan samma år efter att ha deltagit i en tävling som anordnades av arkitekternas tidsskift Arkitekten för att tillverka en elektrisk lampa.
Taidetakomo Koru Oy:s mål var att producera armaturer till låga priser utan att kompromissa med den konstnärliga kvaliteten. Eino Schroderus både formgav och tillverkade själv armaturerna, som tillverkades bl a i mässing och koppar. I sin formgivning kombinerade Schroderus egna klara linjer med ett dekorativt inslag. I kollektionen ingick även sidenskärmar i olika färger, vilka formgavs av Schroderus.
Företaget fick betydande beställningar från Finland som utlandet. Armaturerna ritades för många offentliga byggnader, bland annat för Börshuset i Helsingfors, Tammerfors teater och Pielavesi kyrka. Till en början låg verkstaden på Petersgatan i Helsingfors, sedan på Mariankatu och senare, när produktionen ökade, flyttade verkstaden till Mikaelsgatan.
Taidetakomo Koru tillverkade också som specialuppdrag lampor som formgivits av andra konstnärer, och influenserna kan uppmärksammas i lampkollektionen.
Förutom lampor tillverkade Taidetakomo Koru Oy arkitektoniska ornament, beslag och övriga dekorativa föremål.
Produkterna är märkta AB KORU OY.

Utropspris
600 - 800 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977