Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Eliel Saarinen

(Finland, 1873-1950)
Eliel Saarinen
(Finland, 1873-1950)

Bokhylla, Arkitektbyrån Gesellius Lindgren och Saarinen / Eric O.W. Ehrström, omkring 1900.

Mahogny faner. Rak form med tre hyllplan. Två signerade reliefer i silver utförda av Eric O.W. Ehrström.

Från 1902 och framåt samarbetade Ehrström med arkitekterna Gesellius, Lindgren och Saarinen. Han ritade
och utförde flera smidesarbeten för Hvitträsk och Hvittorp. Ehrström var troget involverad i arkitekternas arbete med både privata och offentliga uppdrag fram till mitten av 1910-talet.
Enligt given uppgift har bokhyllan tillhört arkitekt Agnes Dahl (1880-1962) som arbetade på Arkitektbyrån Gesellius Lindgren och Saarinen.
Bredd 112 cm. Djup 35 cm. Höjd 111 cm.

Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Fanerlagningar. Smärre ytdefekter. Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13