Arne Jones E1299

Ring, 18K vitguld, med en gammalslipad diamant ca 2.96 ct samt briljantslipade diamanter.

Mittdiamanten undersökts som lös sten år 2014, färg och klarhet J/ SI2 enligt medföljande intyg.
Mindre diamanterna totalt ca 0.32 ct, G-H/ VS enligt intyg.
Stämplad PAK, Kultaseppä Kulmala 2014.
Storlek 17,5/ 55.
Total vikt 5,3 g.

Obetydligt ytslitage.

Utropspris
22 000 - 25 000 EUR