Hänge och lås, 18K guld för treradigt collier, med markisslipad akvamarin samt briljantslipade diamanter.

Akvamarinen mäter ca 26,2 x 14,8 x 12,45, uppskattad vikt ca 24.95 ct. Diamanter totalt ca 0.80 - 1.00 ct.
Mått 35 x 25 mm.
Total vikt inclusive lås ca 23.9 g.

Obetydligt ytslitage.

Proveniens

Sotheby's Important Jewels 2008.

Utropspris
4 500 - 5 500 EUR