Takkrona från kring år 1800. Sengustaviansk.

För åtta ljus, behängd med prismor och dekorerad med lejonmaskaroner, korgbotten med avslutande kotte. Koboltblå glasmanschetter. Höjd 85 cm, total diameter 63 cm.
Senare elektrifiering från tidigt 1900-tal.

Ej funktionstestad. Prismor med nagg, kompletteringar. Åldersrelaterat slitage. Glasmanschetterna ej original.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492