Vilho Lampi

(Finland, 1898-1936)
Vilho Lampi
(Finland, 1898-1936)

Vilho Lampi, Limingo på Vintern.

Signerad V.Lampi och daterad-24. Olja på duk 61,4x48,5 cm.

Åldersrelaterat slitage.

"Vilho Lampi", Kervo Konstmuseum, 14.11.91-15.1.92.
"Vilho Lampi-75-års jubileumsutställning för Finlands Självständighet", Uleåborg Konstmuseum, 31.1.-8.3.1992.
"Vilho Lampi 1898-1936", Uleåborg Konstmuseum, 16.6.-27.9.1998.

Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?