Erik Mattsson

(Sverige)
Erik Mattsson
(Sverige)

Erik Mattsson, skåp, "Stockholm" utfört av Birger Ekman, Mjölby Intarsia för AB Harry Carlsson Stockholm, 1940-tal.

Mahogny, intarsiadekor på fronten med Stockholmsmotiv i 23 olika träslag, räfflade lådfronter och sidor. Längd 99 cm, djup 37,5 cm, höjd 135,5 cm. Nyckel finns.

Krackelyr. Märken. Fanerskador. Ojämnt blekt.

Utropspris
25 000 SEK