Bertil Söderberg, bord, Svensk Hemslöjd, Stockholm 1930-tal.

Rotfanerad skiva, benställning i alm. Höjd 58 cm, längd 85 cm, bredd 85 cm.

Slitage, stötmärken och rispor. Något lutande skiva, ett ben med smärre skada vid fästet.

Otto Schulz (red.), "BOET – Månadsskrift för hemkultur hantverk och konstindustri", 1937, modellen avbildad s. 202.

Utropspris
8 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25