Ingeborg Lundin

(Sverige, 1921-1992)
Ingeborg Lundin
(Sverige, 1921-1992)

Ingeborg Lundin, vas, ariel, Orrefors 1974.

Nedåt avsmalnande form, blåtonad glasmassa med geometrisk dekor i gult. Signerad Orrefors Ariel Nr. 177 E4 Ingeborg Lundin. Diameter 14, höjd 16 cm.

Smärre ytslitage med mikronagg och skrapmärken undertill.

Formgivare

Ingeborg Lundin var en svensk glaskonstnär född i Växjö. Hon utbildade sig på Konstfack i Stockholm. Lundin var knuten till Orrefors glasbruk en lång period, mellan 1947- 1971 och var Orrefors första kvinnliga formgivare. Hon har framför allt ritat konstglas men även bruksglas i en lätt och graciös stil, ibland med en lätt surrealistisk gravyr. Hon är mest känd för sin ikoniska vas ”Äpplet” som ibland kommit att symbolisera 1950-talet, modellen ritades till H55-utställningen i Helsingborg. Ingeborg Lundin förnyande arieltekniken med tidstypiska geometriska motiv och ansiktsvaser i olika färg.

Utropspris
5 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?