Charles & Ray Eames

(USA, 1907-1978 respektive 1912-1988)
Charles & Ray Eames

Charles & Ray Eames, fåtölj, "LCW", Vitra, daterad 2003.

Rödlackerad plywood. Etikettmärkt Original Plywood Group Charles Eames Vitra. Sitthöjd 35, bredd 56, höjd 67 cm.

Smärre slitage. Märken. Smärre fläckar.

Formgivare

Charles och Ray Eames anses ha varit några av de absolut mest inflytelserika personerna för amerikansk modern design under 1900-talet. De gjorde banbrytande arbeten inom främst möbelformgivning, film och arkitektur. De tog sig an problemlösning som ett äventyr och kombinerade disciplin med lekfullhet. Under efterkrigstiden tog de fram möbler av billiga och slitstarka material som skiktlimmad plywood och glasfiber som kunde kombineras med olika benställningar av trä och stål. Två kända modeller som idag blivit klassiker är ”Lounge chair” och ”Eiffel Tower”. Paret deltog i det så kallade Case House Study Program, där en grupp arkitekter fick utforma billiga bostadshus med standardiserade industriellt tillverkade byggnadsmaterial. Charles Eames byggde sitt eget hus ’’Case House No. 8’’ som blev ett av den moderna arkitekturens viktigaste verk. Paret arbetade enligt devisen "What works is better than what looks good. The good looks can change, but what works, works".

Klubbat pris
6 400
582
609
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
13 jun 11:49
6 400 SEK
10 jun 15:33
6 000 SEK
8 jun 18:47
3 000 SEK
7 jun 23:37
500 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?