Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auktion:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Josef Frank
(Österrike/Sverige, 1885-1967)

Josef Frank, bordsspegel, modell 2214, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt.

Mässing, rund ställbar spegel, på rund fotplatta, bakstycke av mahogny. Höjd 54 cm, bredd 55,5 cm, spegelns diameter 50 cm.

Något sned. Slitage.

Proveniens

Enligt uppgift Gustav Wallys loge-spegel.
Gustav Wally (1905-1966) var en svensk revyartist, skådespelare, dansare, regissör och teaterchef.

Formgivare

Josef Frank föddes i Österrike och studerade arkitektur i Wien. Som arkitekt arbetade han med egnahemsområden, villor och flerfamiljshus. 1925 startade han den egna inredningsfirman Haus und Garten tillsammans med två arkitektkollegor. I samband med nazisternas frammarsch utvandrade han till Sverige och anställdes 1934 på Firma Svenskt Tenn. Efter andra världskrigets utbrott tvingades Josef Frank, som kom från en judisk familj, i exil i New York. På Svenskt Tenn kom han under fyra decennier sätta sin prägel på sortimentet; särskilt vad gäller möbler och tygtryck.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
8 000
S
E
K
775
E
U
R
887
USD
Utropspris
10 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (8 bud)
7
10 jun 2024 15:37
8 000 SEK
6
10 jun 2024 2:36
1 500 SEK
5
9 jun 2024 15:41
1 300 SEK
4
8 jun 2024 19:44
1 100 SEK
3
8 jun 2024 11:33
1 000 SEK
1
8 jun 2024 0:51
700 SEK
2
8 jun 2024 0:39
600 SEK
1
7 jun 2024 22:41
500 SEK
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Sofie Lundberg
Stockholm
Sofie Lundberg
Värderare
+46 (0) 73 918 04 69

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice