Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Atelier Borgila

(Sverige)
Atelier Borgila
(Sverige)

Ett par örhängen sterlingsilver med hematit och jaspis

mått ca 20 X 20 mm, totalvikt 6 g. Stämplade ABA.

Bruksslitage.

Formgivare

Atelier Borgila grundades av Erik Fleming år 1921. Firman fick snart en solid kundkrets och dess arbeten kännetecknandes av hög kvalitet kombinerat med stilfull elegans. Firman övertogs år 1959 av sonen Lars Fleming vilken framgångsrikt fortsatte verksamheten ända fram till år 2005 då firman såldes till Henrik Ingemansson

Utropspris
2 500 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13