Wilhelm von Wright, Fågel.
Signerad W.v.Wright och daterad 1834. Akvarell 17x14 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar.
Wilhelm von Wright var en finlandssvensk bildkonstnär född nära Kuopio. Bror till Magnus von Wright och Ferdinand von Wright. Bröderna har tillsammans bland annat skapat planschverket Svenska fåglar med naturtrogna avbildningar.
Läs merKundservice
Telefontid: måndag – fredag 9–12
Telefontid: måndag – fredag 10–13