Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

Kristian Krokfors, Andalusia

Signerad Kristian Krokfors och daterad 2014. Akryl på duk 49,5x49,5 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Utropspris
600 EUR

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13