Royal Copenhagen, mat-och kaffeservis, 88 delar, porslin, "Blå blomst", Danmark.

12 kaffekoppar med fat, modell 1549 respektive 1549A
4 tekoppar med fat, modell 1551
12 asietter, modell 1625
1 skål på fot, modell 1528
2 lövformade fat, modell 1597
1 skål, modell 8501A.
1 skål, modell 1656
1 gräddkanna, modell 8025
1 pepparströare, modell 1706
1 saltströare, modell 1876
1 lockskål, modell 1808
1 uppläggningsfat, modell 1818
12 djupa tallrikar, modell 1616
1 karott med lock och fat, modell 1653
12 förrättstallrikar, modell 1623
12 mattallrikar, modell 1621
2 kvadratisk uppläggningsfat, modell 1522
1 serveringsfat, modell 1563
1 uppläggningsfat, modell 1557

Obetydligt ytslitage. Obetydliga glasyrmistor.
1 mattallrik, modell 1621, med bränningsmärke.
1 mattallrik, modell 1621, med nagg.
1 mattallrik, modell 1621, med dekorstänk i bården.
2 djupa tallrikar, modell 1616, med nagg.
Skål på fot, modell 1528, smärre tillverkningsdefekt.
Karott med lock och fat, modell 1653, slipad fotring.
1 kaffekopp, modell 1549, med bränningsmärke.
1 fat till tekopp, modell 1551, med smärre, oglaserat fält undertill.
1 assiette, modell 1625 med nagg.
1 assiette, modell 1625 med fotringsnagg.

Klubbat pris
8 700
759
794
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (25 bud)
8
24 mar 15:05
8 700 SEK
24 mar 15:05
8 500 SEK
24 mar 14:40
8 400 SEK
24 mar 14:34
8 200 SEK
24 mar 14:33
8 000 SEK
24 mar 14:33
8 000 SEK
24 mar 14:33
7 700 SEK
24 mar 14:33
7 500 SEK
24 mar 14:05
7 200 SEK
24 mar 13:59
7 000 SEK
24 mar 13:59
7 000 SEK
24 mar 12:48
6 700 SEK
24 mar 12:48
6 500 SEK
24 mar 12:48
6 500 SEK
24 mar 12:48
6 200 SEK
24 mar 12:48
6 000 SEK
24 mar 10:31
5 000 SEK
24 mar 10:31
4 800 SEK
22 mar 0:42
4 700 SEK
22 mar 0:42
4 500 SEK
17 mar 15:04
4 200 SEK
17 mar 15:04
4 000 SEK
17 mar 15:04
4 000 SEK
16 mar 20:38
3 200 SEK
15 mar 13:43
3 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23