Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Matservis, 59 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark.

Blomsterdekor i underglasyrblått. Helblonde.
7 djupa tallrikar, modellnummer 1/1170, diameter 19,5 cm.
1 djup tallrik, modellnummer 1/1079, diameter 19,5 cm.
1 serveringsfat, modellnummer 1/1148, längd 36 cm.
6 djupa tallrikar, modellnummer 1/1079, diameter 23 cm.
2 ljusstakar, modellnummer 1/15, 22,5 cm.
1 cigarettställ, modellnummer 1/1015, höjd 7 cm.
1 gräddkanna, modellnummer 1/1031, höjd 8 cm.
1 skål på fot, modellnummer 1/1023, diameter 17 cm.
1 skål, modellnummer 1/1018, diameter 21 cm.
1 såsbåt, modellnummer 1/1105, längd 23 cm.
1 skål, modellnummer 1/1177, längd 14,5 cm.
1 fat, modellnummer 1/1115, längd 24,5 cm.
1 kaffekanna med lock, modellnummer 1/1202, höjd 29 cm.
8 kaffekoppar med fat, modellnummer 1/1035, kopparnas höjd 6, fatens diameter 13 cm.
8 mattallrikar, modellnummer 1/1084, diameter 25 cm.
1 fat, modellnummer 1/1098, diameter 25 cm.
8 förrättstallrikar, modellnummer 1/1085, diameter 22,5 cm.
8 assietter, modellnummer 1/1082, diameter 17,5 cm.
1 serveringsfat, modellnummer 1/1062, diameter 25 cm.

Ett par djupa tallrikar, modellnummer 1/1170 med fotringsnagg. Såsbåt med litet fotringsnagg. Skål, modellnummer 1/1177 med litet nagg på fot. Ett fat, modellnummer 1/1035 med fotringsnagg. En mattallrik, modellnummer 1/184 med bränningssprickor. Mikronagg förekommer och enstaka glasyrmistor, ojämnheter i glasyren förekommer.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
56 000
S
E
K
4 943
E
U
R
5 157
USD
Utropspris
14 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (58 bud)
9
24 mar 15:14
56 000 SEK
4
24 mar 15:14
54 000 SEK
9
24 mar 15:11
52 000 SEK
4
A
24 mar 15:11
50 000 SEK
9
24 mar 15:11
50 000 SEK
4
24 mar 15:11
48 000 SEK
9
24 mar 15:10
46 000 SEK
4
24 mar 15:10
44 000 SEK
9
24 mar 15:10
42 000 SEK
4
24 mar 15:10
40 000 SEK
9
24 mar 15:09
39 000 SEK
4
A
24 mar 15:09
38 000 SEK
9
24 mar 15:09
38 000 SEK
4
24 mar 15:09
37 000 SEK
9
24 mar 15:06
36 000 SEK
4
A
24 mar 15:06
35 000 SEK
9
24 mar 15:06
35 000 SEK
4
A
24 mar 15:06
34 000 SEK
9
24 mar 15:06
33 000 SEK
4
24 mar 15:05
32 000 SEK
9
24 mar 14:39
31 000 SEK
4
A
24 mar 14:01
30 000 SEK
9
24 mar 14:01
29 700 SEK
4
24 mar 13:02
28 700 SEK
5
A
24 mar 12:54
27 700 SEK
9
24 mar 12:54
27 000 SEK
5
24 mar 12:53
26 000 SEK
4
A
24 mar 6:28
25 000 SEK
9
24 mar 6:28
24 000 SEK
4
23 mar 23:37
23 000 SEK
8
A
23 mar 23:37
22 000 SEK
4
23 mar 23:37
22 000 SEK
8
23 mar 22:45
21 000 SEK
4
A
22 mar 15:24
20 000 SEK
9
22 mar 15:24
19 500 SEK
4
22 mar 5:53
19 000 SEK
8
22 mar 0:54
18 500 SEK
4
A
22 mar 0:53
18 000 SEK
8
22 mar 0:53
18 000 SEK
4
A
22 mar 0:53
17 500 SEK
8
22 mar 0:53
17 000 SEK
4
20 mar 23:45
16 500 SEK
7
A
20 mar 23:45
16 000 SEK
7
20 mar 17:37
15 500 SEK
4
A
20 mar 17:37
15 000 SEK
7
20 mar 17:37
15 000 SEK
4
20 mar 11:00
14 500 SEK
6
A
20 mar 11:00
14 000 SEK
4
20 mar 11:00
14 000 SEK
6
A
20 mar 11:00
13 000 SEK
4
20 mar 11:00
12 500 SEK
6
18 mar 13:39
11 500 SEK
5
A
18 mar 13:39
11 000 SEK
5
18 mar 12:56
10 500 SEK
4
17 mar 8:46
10 000 SEK
3
16 mar 8:44
6 100 SEK
2
15 mar 20:12
3 600 SEK
1
15 mar 18:27
3 000 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Elsa Forsbäck
Stockholm
Elsa Forsbäck
Värderare
+46 (0) 70 795 83 38

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice