Kan inte nå servern

Meissen

(Tyskland, 1710-)
Meissen
(Tyskland, 1710-)

Kaffeservis, 27 delar, Meissen, 1900-tal.

Dekorerad i blått och guld med musselformationer. Bestående av:
Kaffekanna, 20 cm.
Sockerskål, diameter 8,5 cm.
Gräddkanna, 10 cm.
12 assietter, 15,5 cm.
12 koppar med fat. fatens diameter 12,5 cm.

Något slitage vissa fat med repor/repade märken. Vissa koppar med små nagg på foten. Smärre fläckar.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
31 000
S
E
K
2 736
E
U
R
2 855
USD
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (57 bud)
1
24 mar 15:15
31 000 SEK
7
A
24 mar 15:15
30 000 SEK
1
24 mar 15:15
29 500 SEK
7
24 mar 15:14
28 500 SEK
1
24 mar 15:13
27 500 SEK
7
A
24 mar 15:13
27 000 SEK
7
24 mar 15:13
26 500 SEK
1
24 mar 15:12
25 500 SEK
7
A
24 mar 15:12
25 000 SEK
7
24 mar 15:12
24 500 SEK
1
A
24 mar 15:12
23 500 SEK
1
24 mar 15:11
23 000 SEK
7
A
24 mar 15:11
22 000 SEK
1
24 mar 15:11
21 500 SEK
7
24 mar 15:11
19 000 SEK
1
24 mar 15:10
18 500 SEK
7
A
24 mar 15:10
18 000 SEK
7
24 mar 15:10
17 500 SEK
2
A
24 mar 15:10
17 000 SEK
2
24 mar 14:27
16 500 SEK
4
24 mar 13:49
16 000 SEK
2
A
24 mar 13:41
15 500 SEK
4
24 mar 13:41
15 000 SEK
2
24 mar 6:33
14 500 SEK
4
23 mar 20:25
14 000 SEK
1
A
23 mar 20:13
13 500 SEK
4
23 mar 20:13
13 000 SEK
1
23 mar 17:54
12 500 SEK
2
A
23 mar 17:54
12 000 SEK
2
21 mar 16:52
11 000 SEK
8
A
21 mar 16:51
10 500 SEK
2
21 mar 16:51
10 000 SEK
8
20 mar 21:02
9 200 SEK
5
A
20 mar 21:01
9 000 SEK
8
20 mar 21:01
9 000 SEK
5
A
19 mar 23:02
8 400 SEK
3
19 mar 23:02
8 200 SEK
5
A
19 mar 7:36
8 000 SEK
7
19 mar 7:36
7 800 SEK
5
19 mar 1:40
7 600 SEK
6
18 mar 10:16
7 400 SEK
5
A
17 mar 20:58
7 200 SEK
3
17 mar 20:58
7 000 SEK
5
A
17 mar 20:58
6 700 SEK
3
17 mar 20:58
6 500 SEK
5
17 mar 2:49
6 200 SEK
3
A
16 mar 23:06
6 000 SEK
4
16 mar 23:06
6 000 SEK
3
15 mar 20:57
5 200 SEK
2
A
15 mar 20:56
5 000 SEK
3
15 mar 20:56
5 000 SEK
2
A
15 mar 20:56
4 200 SEK
3
15 mar 20:56
4 000 SEK
2
A
15 mar 20:56
3 200 SEK
3
15 mar 20:56
3 000 SEK
2
15 mar 18:21
2 000 SEK
1
15 mar 17:20
1 000 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Sofie Lundberg
Stockholm
Sofie Lundberg
Värderare
+46 (0) 73 918 04 69

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice