Nyrokoko, 1820

Nyrokoko, 1820

Gustaf Möllenborg (Carl Teodor Féron), strösockerskålar med lock, ett par, silver, nyrokoko, Stockholm 1856

Ett par sockerskålar med lock med krönande blom- och fruktknopp, svängda hänklar med rocailler, bukiga på balusterformat skaft, rund fot med fyra fotavslut. Höjd 37 cm. Vikt totalt 2720 gram.

Smärre slitage och bucklor. Senare gravyr. Något instabila.

Klubbat pris
18 500
1 613
1 688
Utropspris
12 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
24 mar 15:01
18 500 SEK
8
24 mar 15:01
18 000 SEK
24 mar 15:01
17 700 SEK
8
24 mar 15:01
17 200 SEK
24 mar 15:00
17 000 SEK
24 mar 15:00
16 150 SEK
24 mar 15:00
15 650 SEK
24 mar 13:54
14 509 SEK
24 mar 13:54
14 009 SEK
23 mar 15:15
9 000 SEK
19 mar 23:01
8 000 SEK
16 mar 17:52
7 000 SEK
16 mar 8:49
5 000 SEK
15 mar 22:45
3 000 SEK
15 mar 21:31
300 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02