Bestickservis, 91 delar, silver, Thomas Dub, Wien, Österrike-Ungern 1872-86

Silver 800. Graverade initialer ML

12 matskedar 21,5 cm
12 matgafflar 21,2 cm
12 matknivar 24 cm
12 bordsgafflar 17,8 cm
12 bordsknivar
12 teskedar 15,3 cm
2 såsskedar 20,5 cm
2 serveringsgafflar 26 cm
2 serverings- /raguskedar 26,7 cm
6 saltkar med glasinsatser, höjd ca 3,5 cm
6 saltspadar 9 cm
Soppslev 32 cm

Total vikt inkl senare rostfria blad men utan glasinsatser 5970 gram

Schatull med initialer på locket, 58 x 34, höjd 11 cm.

Glasinsatser med nagg, ett glas utbytt, insidan av saltkaren med fläckar. Senare rostfria blad. Något slitage. Schatull med skador.

Proveniens

Riksfriherre Erwin von Lempruch gifte sig den 17/1 1905 med Maria Viktoria Sizzo von Noris. Erwin gav detta schatull med tillhörande bestickuppsättning till sin fru, där besticken är graverade med hennes initialer ML (Maria Lempruch). Därefter i arv inom familjen.

Klubbat pris
17 166
1 497
1 566
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
24 mar 11:06
17 166 SEK
24 mar 11:06
16 666 SEK
24 mar 11:06
16 500 SEK
24 mar 11:06
16 000 SEK
21 mar 21:34
15 500 SEK
21 mar 21:34
15 000 SEK
21 mar 21:33
14 500 SEK
21 mar 21:33
14 000 SEK
21 mar 21:32
13 500 SEK
21 mar 21:32
13 000 SEK
21 mar 8:14
12 000 SEK
20 mar 7:42
3 500 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02