Ljusstakar, ett par, silver, Louis XIV-stil, Holland, 1900-tal. G C Reeser en Zn (verksam 1885–1925 Den Haag).

Kannelerat skaft dekorerat med girlang, bladornament på stegvis uppstigande fot och på skaften. Höjd 26 cm. Vikt 1300 g.

Helhetsintrycket är gott. Smärre slitage. Ej ursprungligen ihophörande manschetter.

Klubbat pris
950
10 897
994
Utropspris
900 EUR
Budhistorik (9 bud)
24 mar 10:03
950 EUR
24 mar 10:03
930 EUR
24 mar 10:01
910 EUR
24 mar 10:01
890 EUR
24 mar 9:30
870 EUR
24 mar 9:30
850 EUR
24 mar 9:29
820 EUR
24 mar 9:29
800 EUR
16 mar 14:07
700 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492