Matservis, 117 delar, enstaka stämplade Pirkenhammer, 1900-talets början.

48 mattallrikar, diameter 22 cm
12 mattallrikar, 23,5 cm
31 förrättstallrikar diameter 19,5 - 20,5 cm
6 djupa tallrikar, 24 cm
7 djupa tallrikar, 22,5 cm
4 assietter, diameter 16,5 cm
runt serveringsfat, diameter 30,5 cm
4 ovala uppläggsfat, längd 28 cm, 34 och 38 cm
oval skål, längd 25 cm
oval karott, totallängd 31,5 cm
rund karott, mynningens diameter 19 cm, totalhöjd inkl locket 17 cm
såsskål med lock, längd 24 cm

Ställvis sliten förgyllning. En del utan förgylld ring i spegelns mitt.

Utropspris
600 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492