Classic Art Online F466

Classic Art Online är en temaauktion där vi erbjuder ett kurerat urval av kvalitativ klassisk konst. Det finstämda friluftsmåleriet utgör en dominerande del men även grafik är representerat. 1800-talet och sekelskiftet 1900 var en period präglad av industrialisering, modernitet och vetenskap vilket skapade nya förutsättningar för konstnären. Den färdigblandade målarfärgen på tub var en innovation som möjliggjorde det för konstnären att röra sig friare utanför ateljén och konstskolan. På 1860-talet började konstnärer i Paris ta sina stafflin och penslar och sätta sig utomhus och måla det de såg – ’en plein air’.

Det franska friluftsmåleriet spred sig över Europa och USA under de kommande årtiondena och förändrade den västerländska konsten i dess grundvalar. Auktionen presenterar bland annat svenskt landskapsmåleri av Nils Kreuger, Carl Wilhelmson och Anton Genberg men även figurmåleri av konstnärer som Elsa Beskow och Wilhelm von Gegerfelt. Bland det internationella utbudet presenteras Ralph Hedley och Peder Mork Mönsted.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1035. Skulptur, förgylld brons. De Sex dynastierna, eller tidigare.
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
Budhistorik
740 000

ditt bud
720 000

ditt bud
700 000

ditt bud
680 000

ditt bud
660 000

ditt bud
640 000

ditt bud
620 000

ditt bud
600 000

ditt bud
580 000

ditt bud
560 000

ditt bud
540 000

ditt bud
520 000

ditt bud
500 000

ditt bud
480 000

ditt bud
460 000

ditt bud
440 000

ditt bud
420 000

ditt bud
400 000

ditt bud
390 000

ditt bud
380 000

ditt bud
370 000

ditt bud
360 000

ditt bud
350 000

ditt bud
340 000

ditt bud
330 000

ditt bud
320 000

ditt bud
310 000

ditt bud
300 000

ditt bud
290 000

ditt bud
280 000

ditt bud
270 000

ditt bud
260 000

ditt bud
250 000

ditt bud
240 000

ditt bud
230 000

ditt bud
220 000

ditt bud
210 000

ditt bud
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
Aktuellt bud:
740 000 SEK