Jaan Elken

(Estland, Född 1954)
Jaan Elken
(Estland, Född 1954)

Jaan Elken, "Pobeda Truda".

Signerad och daterad 2005 a tergo. Akryl och textil på duk 130x200 cm

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Köpt direkt från konstnären

Jaan Elken (f.1954) började sin karriär med hyperrealistiska målningar i slutet av 1970-talet, men han hittade senare sitt eget uttryck i den abstrakta konsten och är idag en av de mest framstående representanterna för abstrakt måleri i estnisk konst. Elken är också känd som konstkritiker, kurator och konstlärare och han har publicerat mer än 200 artiklar om konst och konstpolitik. Elken har haft mer än 60 personliga utställningar på museer och gallerier i Estland, Tyskland, Finland, Sverige och Lettland. Hans målningar är företrädda i flera museums samlingar, bland annat Estlands konstmuseum, Tartus konstmuseum, Tallinns konsthall, Viinistus konstmuseum, Tretjakovgalleriet, Norton Dodge Collection / Zimmerli Art Museum, Europaparlamentet, CAM - Casoria Contemporary Art Museum. Elken arbetade som chef för Estonian Painters' Union mellan 1995 och 1999 och som ordförande för Estonian Artists' Association mellan 1999 och 2013. Sedan 1997 har han varit professor i måleri vid Institutet för kulturstudier och konst vid Tartu universitet.

Vid skapandet av verket "Pobeda Truda" har Elken använt sig av banderoller från Sovjet-tiden. Han uttrycker på detta sätt sin djupa avsky för det sovjetiska systemet. Men någon nytta hade man ändå av Sovjetunionen; av den tidens banderoller kan man skapa fina konstverk!

Klubbat pris
4 000
45 320
4 173
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
Budhistorik (4 bud)
17 apr 17:11
4 000 EUR
15 apr 16:38
3 000 EUR
14 apr 21:13
2 500 EUR
12 apr 15:03
500 EUR

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377