Jaan Elken

(Estland, Född 1954)
Jaan Elken
(Estland, Född 1954)

Jaan Elken, "Ferma Krasnaja"

Signerad och märkt "Krasnojarski Krai, Daurski rajon. Balahtinski sovhoz. Ferma "Krasnaja"" a tergo. Akryl på duk 160x200 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Jaan Elken (f.1954) började sin karriär med hyperrealistiska målningar i slutet av 1970-talet, men han hittade senare sitt eget uttryck i den abstrakta konsten och är idag en av de mest framstående representanterna för abstrakt måleri i estnisk konst. Elken är också känd som konstkritiker, kurator och konstlärare och han har publicerat mer än 200 artiklar om konst och konstpolitik. Elken har haft mer än 60 personliga utställningar på museer och gallerier i Estland, Tyskland, Finland, Sverige och Lettland. Hans målningar är företrädda i flera museums samlingar, bland annat Estlands konstmuseum, Tartus konstmuseum, Tallinns konsthall, Viinistus konstmuseum, Tretjakovgalleriet, Norton Dodge Collection / Zimmerli Art Museum, Europaparlamentet, CAM - Casoria Contemporary Art Museum. Elken arbetade som chef för Estonian Painters' Union mellan 1995 och 1999 och som ordförande för Estonian Artists' Association mellan 1999 och 2013. Sedan 1997 har han varit professor i måleri vid Institutet för kulturstudier och konst vid Tartu universitet.

Målningen "Ferma Krasnaja" innehar en speciell position i konstnärens produktion. Verkets tematik behandlar deportationsåren 1949-57 för Elkens familj till Krasnojarsk i Sibirien (Balakhtinsky Sovkhos, Daursk Region), där Jaan Elkens föräldrar förlorade de bästa åren i sina liv.
På målningen finns uppgifter från Jaan Elkens pass.

Klubbat pris
3 300
36 300
3 454
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
Budhistorik (7 bud)
21 apr 20:48
3 300 EUR
21 apr 20:48
3 200 EUR
21 apr 20:48
3 100 EUR
21 apr 20:48
3 000 EUR
21 apr 19:08
2 800 EUR
12 apr 19:39
1 000 EUR
12 apr 15:05
500 EUR

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377