Stolar, sex stycken, av Anders Hellman d.y. (mästare i Stockholm 1793-1825), Sengustavianska.

Bemålade i grått. Skuren dekor av pärlstav och kymation. Genombruten rygg med bladhölstrade spjälor. Kannelerade ben med rosettanfanger. Samtliga signerade AHM samt märkta med Stolmakarämbetets sigill. Sitthöjd 46, rygghöjd 87 cm.

Klädsel med skador. Senare målning. Stommar i god kondition.

Proveniens

Enligt uppgift tidigare konstnärsfamiljen Richard Bergh Stockholm. Därefter i arv inom familjen.

Utropspris
15 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71